Vážení priatelia, blíži sa šiesty ročník jediného horského festivalu vína na kopci Wine Snow Donovaly 2016. Máme za sebou už päť úspešných ročníkov a z Wine Snow sa stal tradičný vínny festival, o ktorý je veľký záujem. Ostávame verní tradícii. Prioritou nás organizátorov bude naplniť Donovaly, hotely, penzióny a reštaurácie hosťami a samozrejme skvelými slovenskými vinármi zo všetkých vinohradníckych oblastí. Hosťujúcou vinárskou krajinou je Srbsko. Posledný októbrový víkend si preto nájdite čas a naplánujte si spolu s priateľmi, rodinami, kolegami alebo iba tak v rámci prechádzky k susedom zastávku na kopci plnom dobrého vína, pohostenia, hudby, skrátka jedinečnej príjemnej atmosféry. Festival Wine Snow Donovaly sa koná v dňoch 28. a 29. októbra 2016. Súčasťou odborného programu bude akreditovaný kurz ZÁKLADY SOMELIERSTVA pod odbornou garanciou Ing. Vladimíra Hronského, nášho popredného enológa, someliera a publicistu. Viac informácií o programe a prihláškach do kurzu nájdete v sekcii Kurzy vína. Okrem toho sa opäť uskutoční odborná degustácia vín v komisiách, ktorej cieľom bude výber najkvalitnejších vín festivalu, z nich najviac hodnotené profesionálnymi someliermi a enológmi získa titul "Najlepšie víno kopca 2016".

 
 

Kvalitu 80 vzoriek vína od 32 vystavovateľov vinárov hodnotila odborná degustačná komisia Wine Snow v sobotu 31. októbra 2015 na Donovaloch. Cenu absolútneho víťaza s počtom bodov 95,33 (Veľká zlatá medaila) získalo cuvée Tré Ondré ročník 2013 Alojza Masaryka vyrobené kupážou odrôd Sauvignon, Hetera, Veltlínske zelené a Devín. V kategórii bielych suchých vín zvíťazila Pálava "1" ročník 2014, neskorý zber z produkcie Elesko (85,33 bodov). Biele polosuché vína najlepšie reprezentoval Rizling vlašský ročník 2014 z Vinárstva Berta (85,67 bodov). Najvyššie hodnotenie v kategórii červených suchých vín dosiahla Frankovka modrá 2013, výber z hrozna kolekcie Selection vinárstva Movino (91,00 bodov). Víťazstvo z kolekcie ružových vín obhájil Carmenet, assamblage odrôd Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Merlot ročníka 2014 z produkcie EnoVia (83,67 bodov). V silnej konkurencii domácich šumivých vín a prosecca od hosťujúcich vinárov z Talianska prvenstvo získal Sekt Blanc de Blancs Brut Elesko (86,67 bodov). Medzi hodnotenými vínami bola aj kolekcia prírodne sladkých vín, kde najvyššie hodnotenou bola Pálava ročník 2014 zo Chateau Freistadt (91,67 bodov). Tradične najmladšia kategória Mladých vín, ktoré sa uvádzajú do predaja od prvého novembrového pondelka, má svojho víťaza. Je ním Muškát žltý, ročník 2015, mladé víno spoločnosti Tokaj Macik Winery (89,33 bodov). Všetkým víťazom ako aj zúčastneným vinárom prvej súťaže o najlepšie vína kopca srdečne blahoželáme!

 
 

Minuloročný úspech a pozitívne ohlasy návštevníkov prvého horského festivalu vín Wine Snow Donovaly naplnili očakávania organizátorov. 4. ročník tejto ojedinelej nezávislej vinárskej akcie sa bude už tradične konať v prvý novembrový víkend 31.10. - 1. 11. 2014. Jesenné počasie na horách je krásne, no vinohradnícka kampaň vďaka mokrému zberu končí o niečo skôr ako predchádzajúce roky. Napriek tomu sa organizátorom podarilo naplniť prezentačné miesta menami zvučných slovenských vinohradníkov a vinárov. Opäť nás podporia hosťujúci zahraniční vinári, tento rok dve atraktívne zastúpenia prezentované osobne enológmi a súčasne majiteľmi zo Slovinska.