Minuloročný úspech a pozitívne ohlasy návštevníkov prvého horského festivalu vín Wine Snow Donovaly naplnili očakávania organizátorov. 4. ročník tejto ojedinelej nezávislej vinárskej akcie sa bude už tradične konať v prvý novembrový víkend 31.10. - 1. 11. 2014. Jesenné počasie na horách je krásne, no vinohradnícka kampaň vďaka mokrému zberu končí o niečo skôr ako predchádzajúce roky. Napriek tomu sa organizátorom podarilo naplniť prezentačné miesta menami zvučných slovenských vinohradníkov a vinárov. Opäť nás podporia hosťujúci zahraniční vinári, tento rok dve atraktívne zastúpenia prezentované osobne enológmi a súčasne majiteľmi zo Slovinska.

Oficiálny začiatok podujatia je v piatok 31. októbra 2014 o 17.00 hodine v Residence Hoteli za účasti organizátorov Petra Straku, Vladimíra Hronského, Vladimíry Dlabalovej, starostu obce Donovaly Miroslava Daňa a primátora Banskej Bystrice Petra Gogola. Tradičnou sabrážou odštartujeme maratón dobrého vína, jedla a zábavy v prevádzkach Residence Hotel, Hotel Galileo, Koliba DAMi sport a Koliba Goral. Návštevníkom festivalu bude po novom k dispozícii info stan s "občerstvovacou" stanicou, kde hostia môžu ochutnať ušľachtilé destiláty zo slovenských páleníc a samozrejme po oficiálnom ukončení programu prvého dňa zabávať sa pri dobrej hudbe až do skorých ranných hodín.

Záujemcom o ochutnávku vína ponúkneme v salóniku Residence Hotela na 7. poschodí VIP degustáciu najlepších vín, aké sa tento rok na kopci objavia. Odborne ju povedie Vladko Hronský pre limitovaný počet osôb. Vínomilci, urobte si rezerváciu hneď po príchode na recepcii v piatok 31. októbra 2014. VIP degustácia sa začína o 20.00 hodine.

Sobota 1. novembra 2014 sa bude niesť v znamení hodnotenia prihlásených vzoriek do súťaže o najlepšie "Vína Kopca". Odborným garantom práce hodnotiacich komisií (tie obsadia pozvaní someliéri a food & beverage manageri) je enológ Vladimír Hronský. Štatút s prihláškou vzoriek do súťaže pre vystavujúcich vinárov nájdete v prílohe upútavky.

Účastníci festivalu môžu po 10.00 hodine pokračovať v spoznávaní ďalších vinárstiev a ich vín, ktoré v priebehu prvého dňa nestihli ochutnať. Jednotlivé gastro prevádzky budú aj tento rok označené a pre ľahšiu orientáciu hostia dostanú k dispozícii orientačné mapky s prehľadným zoznamom vystavovateľov a sprievodným programom festivalu.

Sobotný podvečer vyvrcholí v Residence Hoteli o 17.00 hodine slávnostným požehnaním mladých vín miestnym pánom farárom a hneď nato organizátori vyhodnotia najlepšie "Vína Kopca" za účasti prítomných vinárov. O 18.00 hodine sa môžu hostia festivalu zúčastniť autogramiády knihy Vladimíra Hronského "Sprievodca vínami Slovenska". Od júnového vydania sa vypredala polovica nákladu (5000 kníh), čo potvrdzuje živý záujem priaznivcov kultúry vína na Slovensku. Autogramiáda sa uskutoční v Hoteli Galileo. Priamo na mieste si môžu hostia podpísanú knihu zakúpiť, ale aj ochutnať autorov ružový "Pinot Noir 2013" a rovnako zakúpiť si spoločenskú hru "Drinkopoly", prvýkrát uvedenú na našom trhu (Hra je venovaná všetkým vínomilcom nad 18 rokov). Oficiálny záver druhého dňa festivalu bude ako sme si na kopci zvykli v neskorých nočných hodinách pri dobrých slovenských a slovinských vínach v sprievode ich výrobcov.